تاریخ : دوشنبه 22 آذر 1400
کد 947

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری برگزار شد.

مراسم گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری و تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه‌ مراغه روز یکشنبه مورخ 21/09/1400 از ساعت 10:00 الی 30: 11 با حضور پژوهشگران برتر در سالن اوحدی دانشگاه برگزار شد. به دلیل شرایط ویژه‌ی کرونایی و لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، سایر اعضای محترم هیات علمی به صورت مجازی شرکت نمودند.
 به گزارش روابط عمومی، در این مراسم که با میزبانی ریاست محترم دانشگاه دکتر محمد علی لطف الهی یقین و اعضای محترم هیات رئیسه برگزار شد،از پژوهشگران برتر دانشگاه در سال 1400 تقدیر به عمل آمد.
در آغاز ریاست دانشگاه ضمن خوشامدگویی به حضار و تبریک فرا رسیدن هفته پژوهش و فناوری، به روند تکمیل و بهره‌برداری از پروژه های عمرانی طی یکسال گذشته پرداخته و توضیحاتی در خصوص منابع انسانی، تعداد دانشجویان و تنوع رشته ها ارائه نموده و به مقایسه جایگاه علمی دانشگاه مراغه با دانشگاه‌های جامع کشور طی 6 سال گذشته پرداختند. ایشان ضمن اشاره به روند صعودی رتبه دانشگاه مراغه از سال 1393 و کسب رتبه 25 در میان دانشگاه‌های جامع در سال 98 گفتند "با توجه به اینکه از سال 1399 شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌ها توسط پایگاه ISC تغییر یافته، شاهد افت رتبه دانشگاه در سال 1399 بوده‌ایم که امید است با مکاتبات صورت گرفته با این پایگاه، این مشکل برطرف گردد".
ایشان با اشاره به کسب جایگاه 26 پژوهش کشوری و کسب رتبه مناسب در مقایسه با دانشگاه‌های منطقه 3، از زحمات اساتید و پژوهشگران دانشگاه در کمک به دستیابی به این رتبه‌ تقدیر و تشکر نمودند.

دکتر لطف‌الهی در ادامه از آقایان دکتر باقر افتخاری‌سیس و به ویژه دکتر قدرت محمودی تقدیر کردند که با کسب مداوم جوایز از سال 1394در فدراسیون سرآمدان علمی ایران، موجبات کسب رتبه مناسب دانشگاه در ارزیابی از سوی فدراسیون سرآمدان علمی را فراهم نموده‌اند. در ادامه با قدردانی از آقایان دکتر مهدی اسرافیلی، دکتر هومان مرادپور، دکتر قدرت محمودی و دکتر محمدرضا مرشدلو که بالاترین شاخص هرش طی 4 سال اخیر به استناد پایگاه WOS را کسب کرده اند، این موفقیت ارزنده را به آنان تبریک گفتند. همچنین با بیان افتخارات و رتبه‌های بین‌المللی کسب شده و قرارگیری 8 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه در فهرست دانشمندان 2 درصد برتر جهان به استناد پایگاه Scopus، ابراز امیدواری کردند سایر اعضای محترم هیات علمی با تلاش بیش از پیش، یاریگر موفقت‌های دانشگاه در عرصه ملی و جهانی باشند.
ریاست دانشگاه با تاکید بر افزایش 8 پله‌ای شاخص هرش دانشگاه نسبت به سال 2020 اظهار داشتند که سرانه مقالات چاپ شده در مجلات JCR، 88/1 و سرانه مقالات چاپ شده در مجلات Scopus،  07/2 می‌باشد. همچنین بیان نمودند که حدود 80 درصد از مقالات JCR، در چارک Q1 و Q2 به چاپ رسیده‌اند که این مهم نشان دهنده رویکرد کیفی در تولیدات پژوهشی دانشگاه مراغه است و از پژوهشگرانی که بیشترین تلاش را در این زمینه طی 4 سال اخیر داشتند از جمله دکتر مهدی اسرافیلی، دکتر محمدرضا مرشدلو، دکتر هومان مرادپور، دکتر قدرت محمودی و دکتر غلامرضا گوهری که به ترتیب موفق به چاپ بیشترین تعداد مقاله در نشریات Q1 شده اند، تقدیر نمودند.
پس از سخنان ریاست محترم دانشگاه، دکتر ناصر صباغ نیا،‌ مدیر پژوهش و فناوری دانشگاه به ارائه گزارش یکساله و عملکرد بخش پژوهش و فناوری پرداختند. ایشان با تشریح روند افزایش تولیدات علمی دانشگاه مراغه طی10 سال اخیر، بیان کردند پیش‌بینی چاپ مقالات Scopus، 309 مقاله در سال 2021 بود که با چاپ 307 مقاله تا نوامبر 2021، 98 درصد پیش‌بینی محقق شده است. همچنین پیش‌بینی چاپ مقالات JCR ، 302 مقاله در سال 2021 بود که با چاپ 279 مقاله تا این تاریخ، 92 درصد پیش‌بینی محقق شده است.
 مدیر پژوهش و فناوری دانشگاه با اشاره به تنوع مقالات چاپ شده دانشگاه در رشته‌های مختلف اعلام کردند که بیشترین مقالات در حوزه‌های شیمی، علوم مواد، علوم پلیمری، علوم محیطی، فیزیک و کیهان‌شناسی، کشاورزی و بیولوژی و ... به چاپ رسیده است. از سوی دیگر، اعضای هیات علمی دانشگاه با فعالیت بیشتر در زمینه‌ی اجرای طرح‌های تحقیقاتی با موسسات و سازمان‌های خارج از دانشگاه، موجب بهبود دستاوردهای این بخش مهم از حوزه پژوهشی دانشگاه شده‌اند. ایشان از زحمات فعالین در این زمینه از جمله آقایان دکتر حمیدرضا احمدی، دکتر مریم موسوی فر، دکتر اسداله کریمی، دکتر مهدی جهانگیری، دکتر امیر فرزانه، دکتر مرتضی فتاح‌پور و دکتر راحله مجدانی که طی یک سال گذشته موفق به اجرای کامل طرح‌های تحقیقاتی برون سازمانی شده‌اند، قدردانی کردند.
دکتر صباغ نیا اظهار داشتند با بررسی امتیازات پژوهشی اعضای محترم هیات علمی طی 4 سال گذشته در سامانه پژوهشی دانشگاه و سرانه احتسابی یک ساله، امتیازات رشد 7/5 درصدی نست به سال گذشته داشته و گروه‌های آموزشی و پژوهشی شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی مواد، روانشناسی و نجوم و اختر فیزیک نظری و تجربی به ترتیب بیشترین امتیاز و بالاتر از میانگین دانشگاه را کسب نموده‌اند.
ایشان با اشاره به چاپ 6 کتاب تالیف/تصنیفی و 6 کتاب ترجمه‌ای از آذرماه 1399 در انتشارات معتبر، چاپ مجدد کتاب‌ آقای دکتر افشاری را تبریک گفتند.
در ادامه جلسه مدیر پژوهشی و فناوری، به تشریح بخشی از فعالیت‌های زیر مجموعه‌های مرتبط با این بخش پرداختند. ابتدا با بیان عملکرد دفتر همکاری‌های علمی بین المللی، ابراز داشتند که هم اکنون 3 نفر از اعضای محترم هیات علمی دانشگاه در فرصت مطالعاتی و مأموریت پژوهشی بلند مدت به سر برده و 3 نفر نیز در لیست انتظار اعزام هستند. و طی این مدت  3 طرح مشترک بین‌المللی اجرا شده و اساتید 13 پایان‌نامه مشترک بین المللی در دست انجام دارند.
سپس دکتر ناصر صباغ نیا به توضیح فعالیت‌های بخش کارآفرینی و ارتباط با صنعت از جمله اعزام 6 نفر از اعضای هیأت علمی به فرصت مطالعاتی داخلی (ارتباط با صنعت) در سال 1400،راه اندازی سامانه ساجد (سامانه ارتباط با صنعت و جامعه با دانشگاه ) و انجام قراردادهای صنعتی و ارتباط با جامعه و صنعت از طریق این سامانه، تأسیس دبیرخانه ارتباط با جامعه و صنعت دانشگاه مراغه در محل فرمانداری شهرستان ویژه مراغه و برگزاری نشست‌های مختلف با مسئولین و نمایندگان شرکت‌های مختلف فعال در این حوزه پرداخته و از فعالیت‌های انجام یافته در این بخش تقدیر کردند.
همچنین با اشاره به عملکرد مطلوب بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات به ویژه در شرایطی که بخش اعظم مسائل مربوط به دانشجویان از جمله برگزاری کلاس‌های آموزشی به صورت مجازی است، راه اندازي، پشتيباني و مديريت سامانه يادگيري الكترونيكي دانشكده‌هاي علوم پايه، فني و مهندسي، علوم انساني، كشاورزي و گروه معارف، راه اندازي سامانه يادگيري الكترونيكي مديريت طرح برنامه و بودجه مخصوص برگزاري دوره هاي مجازي كاركنان و اساتيد دانشگاه مراغه و برگزاري جلسات و مراسمات مختلف اداري-آموزشي و پژوهشي بصورت آنلاين و الكترونيكي را از مهم‌ترین فعالیت‌های انجام یافته در این حوزه دانستند.
این مراسم با تبریک به 4 عضو محترم هیات علمی که طی یک سال گذشته به مرتبه استادی و 15 عضو محترمی که به دانشیاری ارتقا یافته‌اند و اعطای لوح تقدیر به پژوهشگران برتر دانشکده‌ها و پژوهشگر برتر دانشگاه به شرح ذیل، پایان یافت.
نام عنوان
دکتر قدرت محمودی محقق سرآمد کشوری
دکتر مهدی اسرافیلی پژوهشگر برتر دانشگاه و اول دانشکده علوم پایه
دکتر اصغر رحيمي پژوهشگر دوم دانشکده علوم پایه
دکتر غلامرضا گوهري پژوهشگر اول دانشکده کشاورزی
دکتر ناصر صباغ نیا پژوهشگر دوم دانشکده کشاورزی
دکتر سولماز بابائي بناب پژوهشگر برتر اول دانشکده علوم انسانی
دکتر هوشنگ سرور پژوهشگر برتر دوم دانشکده علوم انسانی
دکتر رسول معروفي آذر پژوهشگر برتر اول دانشکده فنی و مهندسی
دکتر حميدرضا احمدي پژوهشگر برتر دوم دانشکده فنی و مهندسی
دکتر امیر هادی ضیائی پژوهشگر برتر مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک
شایان ذکر است از دانشجویان پژوهشگربرتربه شرح زیر نیز طی مراسم گرامیداشت روز دانشجو، تقدیر به عمل آمد.


 
آقای علی استادی دانشجوی پژوهشگر برتر مقطع دکتری
آقای احسان امین وش دانشجوی پژوهشگر برتر مقطع کارشناسی ارشد

   • نوشته شده
  • در دوشنبه 22 آذر 1400
  • تعداد بازدید 1274
captcha refresh

اخبار

همایش روابط عمومی های مراغه، جلوه همدلی و هم افزایی

1401/04/12

عضو هیات علمی دانشگاه مراغه، شیمیدان برجسته کشور شد

1401/04/05

اطلاعیه زمانبندی حضور دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی 1400 متقاضی خوابگاه

1401/03/29

سخنرانی علمی پروفسورLima Pedro Miguel از دانشگاه Lisbon کشور پرتغال در زمینه علوم ریاضی و ...

1401/03/28

سامانه مهمانی و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر

1401/03/24

انتشار رتبه‌بندی تایمز کشورهای آسیایی ۲۰۲۲

1401/03/24

ارتقای مرتبه علمی اعضای هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه

1401/03/22

انتصاب مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه مراغه

1401/03/18

انتصاب رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه

1401/03/18

انتصاب عضو هیات علمی به سمت مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مراغه

1401/03/17

جلسه نمایندگان شوراهای صنفی اعضای هیئت علمی استان آذربایجان شرقی با وزیر عتف

1401/03/10

دانشگاه مراغه در بین دانشگاه های برتر چهاردهمین جشنواره بین المللی حرکت

1401/03/08

اعلام زمان و مدارک لازم مصاحبه دكتري 1401

1401/03/07

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه مراغه با دانشگاه کمرینو ایتالیا

1401/03/04

انتصاب عضو هیات علمی به سمت سرپرست مدیریت امور اداری دانشگاه مراغه

1401/02/31

فراخوان پذيرش بدون آزمون دوره دکتری دانشگاه مراغه (سال تحصیلی1402-1401)

1401/02/28

طبق جدیدترین آمار رتبه بندی تایمز:
دانشگاه مراغه در جمع 27 دانشگاه ایرانی و هزار دانشگاه‌ اثرگذار جهان

1401/02/21