تاریخ : شنبه 20 آذر 1400
کد 945

مراسم گرامیداشت روز دانشجو در دانشگاه مراغه برگزار گردید

مراسم گرامیداشت روز دانشجو با حضور هیئت رییسه دانشگاه و جمعی از دانشجویان بصورت نشست صمیمی در آمفی تئاتر فجر و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی به نقل از خبرنگار فرهنگی دانشگاه مراغه؛  دکتر محمد علی لطف الهی یقین ریاست محترم دانشگاه ضمن تبریک روز دانشجو و گرامیداشت یاد و نام شهدای ۱۶ آذرگفت:  
حضور پر نشاط دانشجویان در دانشگاه ها علاوه بر پویایی جامعه، تولید علم و دانش را نیز در سایه تلاش استادان به دنبال دارد. تحقق مرجعیت علمی کشور با محوریت دانشگاه و با تکیه به عنصر اخلاق و فضیلت های معنوی وهمچنین ترویج گفتمان علم و فناوری به عنوان گفتمان غالب جامعه، همواره خواسته ی مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است. آن گونه که می فرمایند:" آن چیزی که ما از محیط دانشجویی مان انتظار داریم، پیشرفت علم، پیشرفت اندیشه سیاسی، عمق معرفت دینی و روشن بینی دینی، دست یافتن به قلمروهای جدید، هم در زمینه علم، هم در زمینه سیاست و هم در زمینه معرفت دینی در محیط دانشجویی است." 
ایشان افزود:اینجانب ضمن تبریک فراوان روز دانشجو، ۱۶ آذرماه را که نماد آزادگی و استکبارستیزی دانشجوی مسلمان است، گرامی داشته و از عموم دانشجویان عزیز و مجاهدان راه دانایی و فضیلت خواستارم که با جدیت تمام از سرمایه عمر و توشه جوانی و سرزندگی خود برای همگانی ساختن فضایل اخلاقی در کنار توسعه علم بهره گیرند و در پناه درست کرداری و راست اندیشی، نامی نیک و اثری ماندگار از خود برجای گذارند.
 در ادامه حجت الاسلام و المسلمین زمانی مسئول محترم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مراغه وقایع ۱۶ آذر ۱۳۳۲ را به شرح ذیل تشریح نمود: بعد از کودتای ۲۸ مرداد دربار پهلوی با کمک سرمایه گذاری ۲۱ میلیون دلاری سازمان جاسوسی آمریکا (سیا)، بار دیگر قدرت مطلقه را در دست گرفت و در ادامه آمریکا، نیکسون را راهی تهران کرد و شاه با درخواست اجرایی شدن کنسرسیوم نفتی دولت آمریکا موافقت کرد و جالب اینجاست که مذاکرات نفت ایران در واشنگتن تنها میان آمریکا و انگلیس انجام شد . ایران خود صلاحیت شرکت در این مذاکرات را نداشت!!!
خبرگزاری آمریکا ۱۴ آذر ۱۳۳۲ اعلام کرد: نفت ایران از حیث هزینه بهره برداری ارزان ترین نفت دنیاست و نیکسون در بدو ورود به ایران گفت : نفت خود را صادر کنید تا توسعه پیدا کنید، مسئله آمریکا ، توسعه شماست ...
۱۴ آذر۱۳۳۲ شاه بصورت رسمی کنسرسیوم نفتی با آمریکا و تجدید روابط رسمی با انگلستان را اعلام نمود و دانشجویان در اعتراض به این استبداد و ظلم فاحش در حق ملت ایران تظاهرات کردند.
ورود نیکسون به تهران باید در کمال آرامش برگزار میشد به این خاطر شخص شاه در ۱۵آذر ۱۳۳۲ به گارد ویژه  دستور محرمانه ای با این مضموم صادر کرد که" باید یک دانشجو را شقه کرد وجلوی در بزرگ دانشگاه تهران آویخت که عبرت همه شود تا هنگام ورود نیکسون صدای دانشجویان خفه کرد." 
۱۶ آذر۱۳۳۲ گارد دژخیمان شاهنشاهی دانشگاه تهران را محاصره کرد و با صدای چکمه سربازها نفس ها در سینه حبس شد.
دانشگاه تهران به خاک و خون کشیده شد. شهید مصطفی چمران از این واقعه و شهادت دانشجویان این گونه تعبیر می کند : " حکومت کودتا در پیشگاه نیکسون سه جوان قربانی کرد تا نیکسون، آیزنهاور را مطمئن کند که میلیونها دلار کمک به دولت کودتا به هدر نرفته است. "
ایشان در ادامه افزود: ماهیت روز دانشجو براساس مبارزه با استکبار، استبداد و استعمار شکل گرفته و امروز نیز رسالت جنبش اصیل دانشجویی، مطالبه گری در جهت تقویت استقلال خواهی، عدالت طلبی و پافشاری بر آرمان های انقلاب اسلامی است.
قرائت بیانیه توسط دبیران تشکل های اسلامی ، اجرای برنامه های متنوع فرهنگی؛ اجرای موسیقی، طنز رادیویی، قرعه کشی  و تجلیل از رتبه های برتر علمی و پژوهشی از دیگر برنامه های این مراسم بود.
  • نوشته شده
  • در شنبه 20 آذر 1400
  • تعداد بازدید 1413
captcha refresh

اخبار

فراخوان پذيرش بدون آزمون دوره دکتری دانشگاه مراغه (سال تحصیلی1402-1401)

1401/02/28

طبق جدیدترین آمار رتبه بندی تایمز:
دانشگاه مراغه در جمع 27 دانشگاه ایرانی و هزار دانشگاه‌ اثرگذار جهان

1401/02/21

مراسم بزرگداشت هفته معلم با حضور امام جمعه محترم و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری ...

1401/02/20

از حسن مساعی و همکاری مجدانه و مثمر ثمر شما اساتید گرامی در راه ارتقاء علم سپاسگزارم.

1401/02/12

انتصاب معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مراغه

1401/02/04

اطلاعیه نحوه برخورداری از خدمات اداره تغذیه

1401/01/22

رویداد ملی فناورانه جریان

1401/01/22

نشست علمی و تخصصی جمعی از اساتید دانشگاه مراغه با معاون علمی و پژوهشی سپاه عاشورا

1401/01/18

اطلاعیه زمانبندی حضور دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی 97 و 98 برای تحویل خوابگاه

1401/01/17

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه مراغه و دانشگاه ایغدیر ترکیه

1401/01/08

پیام نوروزی رئیس دانشگاه مراغه

1400/12/29

وزیر علوم در پیام تبریک نوروزی؛
دانشگاهیان عزم خود را برای تحقق تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین جزم کنند

1400/12/29

پیام نوروزی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

1400/12/29