تاریخ : چهارشنبه 15 مرداد 1399
کد 840

رئیس دانشگاه مراغه:

گام های موثر دانشگاه مراغه در فرصت تعطیلی دانشگاه هابسوی دانشگاهی سبز

دکتر محمد علی لطف الهی یقین، رئیس دانشگاه مراغه در حاشیه بازدید از باغ ها و فضای سبز دانشگاه گفت: دانشگاه مراغه توانسته است از فرصت تعطیلی دانشگاه ها بهره برده و گام های موثری در راستای حرکت بسوی دانشگاه سبز بردارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه مراغه؛ دکتر محمد علی لطف الهی یقین، رئیس دانشگاه مراغه در حاشیه بازدید از باغ ها و فضای سبز دانشگاه گفت: دانشگاه مراغه توانسته است از فرصت تعطیلی دانشگاه ها بهره برده و با برنامه ریزی کوتاه مدت در راستای حرکت بسوی دانشگاه سبز گام های موثری بردارد.

                                                                                                                                                              

وی افزود: مزرعه تحقیقاتی دانشگاه مراغه همزمان با احداث سایت اصلی (حدود سال 81) در ضلع جنوبی دانشگاه با کاشت تعدادی محدودی درخت کاج و نیز تعداد قابل توجهی درختان سردرختی مثمر و برای تامین فضای سبز دانشگاه و همچنین ایجاد باغ تحقیقاتی برای استفاده دانشجویان دانشکده کشاورزی احداث گردیده بود که به مرور با رشد درختان با عنایت به کم آبی منطقه و مشکلات ناشی از نگهداری، برخی درختان و فضای باغ بخصوص در انتهای باغ رو به خشکی نهاده بود. از سال 1394 در راستای ایجاد دانشگاه سبز و همچنین فراهم کردن محیط دلنشین برای دانشجویان توسعه و نگهداری باغ دانشگاه در اولویت کاری قرار گرفته است.  
رئیس دانشگاه مراغه افزود: این دانشگاه با بکار گیری نیروهای شاغل در بخش خوابگاهها، با انجام اقداماتی علاوه بر احیای مجدد باغ دانشگاه، آن را در پارت های مختلف و با روش آبیاری قطره ای توسعه داده و با بهره گیری از پتانسیل اعضای هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه در راستای درآمد زایی آن تلاش می نماید.
وی با اشاره به اقلیم منطقه و توجه به امر کشاورزی در باغ شهر مراغه گفت: این پتانسیل شهرمراغه را به یکی از صادر کننده های محصولات کشاورزی تبدیل نموده است که دانشگاه مراغه نیز از آن مستثنی نبوده و امیدواریم با توسعه باغ های دانشگاه علاوه بر جلوه زیبای آن در راستای دانشگاهی سبز بحث درآمد زایی آن را نیز جدی بگیریم.
دکتر لطف الهی یقین خاطر نشان کرد در این راستا اقدامات مختلفی انجام پذیرفته است که:
  
      
- در طول سالهای 95 لغایت 97 بخش اعظم باغ موجود تحت پوشش آبیاری قطره ای رفته و کلیه فضای باغ ازجمله درختان نیمه خشکیده طراوت اولیه خود را بازیابی نموده است بعلاوه بخش قابل توجهی باغ انگور جدید احداث گرده است.

 
  -  در طول سالهای 96 و 97 با تامین نهال های مختلف تزیینی و بخصوص نهالهای اهدایی خیرین (بیش از 4000 اصله نهال درخت تبریزی) فضای سبز و منظر دانشگاه رنگینتر گردیده است. کلیه نهالهای غرس شده بصورت آبیاری قطره ای آبیاری شده و سیاستهای وزارت عتف موبه مو در راستای رسیدن به دانشگاه سبز دنبال شده است.

 
   - به جهت تنوع بخشی به درآمدهای اختصاصی دانشگاه و با توجه به پتانسیل های موجود از اواخر سال 1398 تصمیم بر این شد که مزرعه – باغ دانشگاه توسعه یابد. یکی از مهمترین موانع در مسیر راه توسعه باغ دانشگاه کمیود منابع آبی دانشگاه بود که پس از بررسی های لازم تصمیم بر این گرفته شد که کل مجوعه آبیاری مزارع، باغات و فضای سبز دانشگاه در وهله اول آبیاری قطره ای گردد. با عنایت خداوند متعال در اواخر سال 1398 و اوایل سال 1399 این مهم به انجام رسید (در انجام این امر بدلیل شرایط کرونایی حاکم و تعطیلی خوابگاهها از نیروهای خدماتی دانشگاه کمک گرفته شد و با صرف هزینه ای بسیار اندک در حد تهیه مصالح این امر تحقق یافت). لذا امکان توسعه قابل توجه باغ دانشگاه بر مبنای منابع آبی موجود فراهم گردید.
   - در طراحی سیستم قطره ای از فشار حاصل از اختلاف ارتفاع استخرمخروبه ذخیره آب که در دو سال گذشته تعمیر و آببندی شده است، استفاده گردیده که تاثیر قابل توجهی در جهت حذف هزینه کرد خرید و نگهداری پمپ ها و همچنین کاهش مصرف برق داشته است.


  -  در ادامه با برآوردی که از میزان منابع آب بعمل آمد مجددا دانشگاه مراغه در راستای پربار نمودن مزرعه اقدام به کاشت اصله400 نهال گردو اصلاحی،50 اصله نهال گردو پیوندی دیر برگده، 300 نهال آلوچه و دیگر درختان مثمر نموده که این امر موجب افزایش 2.5 هکتاری باغ و ارتقاء مساحت باغ به 5 هکتار (کل مجموعه مزرعه – باغ) گردید.
   - شایان ذکر است توسعه آتی باغ دانشگاه برای ادامه سال 1399 به زیر کشت بردن زمین های بایر واقع در جنوب شرقی زمین های دانشگاه می باشد که تمهیدات لازم در این خصوص مد نظر قرار گرفته است.


  -  در کنار توسعه باغات دانشگاه با هدف افزایش فضای سبز دانشگاه بخصوص در بخشهای بصری دانشجویان طرح توسعه فضای سبز با تراس بندی و کاشت انواع درختان مثمر در جنب دانشکده علوم پایه جهت زیبا سازی محوطه و ایجاد فضایی دلنشین و جذاب برای عموم دانشگاهیان نیز از اهم اموری است که در ابتدای سال 1399 به حول و قوه الهی به انجام رسیده است. در این محوطه تراس بندی شده 9 تراس طبقاتی اجرا گردیده است و انواع درختان مثمر مانند گیلاس، آلبالو،زردآلو، توت و ... در این تراسها کاشته شده است.
  -  به منظور کنترل و نظارت بیشتر مزرعه و همچنین افزایش امنیت، محوطه مزرعه مجهز به دوربین مدار بسته گردیده است.
  -  با اجرای پروژه های فوق الذکر علاوه بر تامین فضای سبز و مفرح دانشگاه پیش بینی می شود درآمدهای اخصاصی دانشگاه حداقل چهار سال آینده دو برابر شده و بمرور با رشد درختان مثمر بخصوص درختهای گردو مرتب افزایش یابد.

از جمله اقدامات صورت گرفته در این راستا می باشند.

   
   
  
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 15 مرداد 1399
  • تعداد بازدید 485
captcha refresh

اخبار

طرح ملی بررسی سیمای زندگی دانشجویان(موج چهارم)

1400/03/22

انتخاب عضو هیات علمی دانشگاه مراغه بعنوان محقق سرآمد کشور

1400/03/19

بیانیه دانشگاه مراغه برای دعوت مردم و دانشگاهیان به شرکت در انتخابات

1400/03/19

رئیس دانشگاه مراغه خبر داد:
موافقت شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد رشته های جدید در دانشگاه مراغه

1400/03/05

اعلام مدارک لازم و زمان مصاحبه دكتري
قابل توجه معرفی شدگان آزمون نيمه متمركز دوره دكتري (Ph.D) جهت مصاحبه و آزمون برای سال تح ...

1400/03/03

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1400/03/02

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه

1400/03/02

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1400/03/02

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1400/03/02

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه

1400/02/29
1400/02/18

پيام رئيس دانشگاه مراغه و رئيس بنياد مراغه شناسی به مناسبت شانزدهم ارديبهشت ماه، روز مراغه

1400/02/15

پیام تبریک روز معلم دکتر محمدعلی لطف الهی یقین / رئیس دانشگاه مراغه

1400/02/11

دیدار رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با دکتر محمد علی لطف الهی یقین رئیس دانشگاه مراغه د ...

1400/02/08

3 واحد فناور جدید مورد پذیرش مرکز رشد و واحدهای فناور مراغه قرار گرفت.

1400/02/04

ارسال بسته های فرهنگی نو دانشجویان دانشگاه مراغه در ایام نوروز 1400

1400/01/16

پیام نوروزی رئیس دانشگاه مراغه

1399/12/30

وزیر علوم تحقیقات و فناوری در پیام نوروزی:
پشتیبانی تولید با تکیه بر علم و دانش، هموارتر است

1399/12/30