تاریخ : دوشنبه 15 بهمن 1397
کد 627

گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در دانشگاه مراغه

مراسم گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در دانشگاه مراغه با حضور مسئولین شهری و دانشگاهی و با سخنرانی آیت الله پور محمدی، عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه برگزار شد.به گزارش روابط عمومی دانشگاه مراغه، مراسم چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور مسئولین شهری و دانشگاهی، عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه، رئیس دانشگاه مراغه، اعضای شورای شهر، ریاست اداره آموزش و پرورش، معاون اجتماعی فرماندهی نیروی انتظامی مراغه و اعضای بنیاد خیرین دانشگاه مراغه با هدف تجدید پیمان با آرمان‌های انقلاب اسلامی در دانشگاه مراغه برگزار شد.دکتر محمد علی لطف الهی یقین رئیس دانشگاه مراغه، در این مراسم ضمن عرض خوش آمدگویی به میهمانان و دانشگاهیان، گفت: چهلمین فجر پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی مقارن شده است با ایام شهادت جانسوز مدافع حریم امامت و ولایت، بزرگ بانوی عالم، حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) که تقارن این دو مناسبت مهم دینی و انقلابی در آستانه‌ی ورود به دهه‌ی پنجم انقلاب اسلامی، ان شاءالله الهام بخش فصل جدیدی از تلاش، پویش و مجاهدت خستگی‌ناپذیر در مسیر رشد، تثبیت و تعالی ارزش‌ها و آرمان‌های بلند آن مصلح بزرگ، سیاستمدار هوشمند و فقیه والا مقام، حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه) خواهد بود.
وی ضمن اشاره به پیروزی نهضت عظیم اسلامی با طراحی، اندیشه و رهبری الهی امام راحل عظیم الشأن، افزود: رمز بقای آن سه رکن انگیزه الهی برای رسیدن به مقصد عالی یعنی همان حکومت اسلامی- پیروی از ولایت فقیه- و اجتماع ملت در سراسر کشور با وحدت کلمه است.
 دکتر لطف الهی در بخش دیگر سخنان خود ، بیداری، حق طلبی و خود باوری را از ثمرات این انقلاب کبیر شمرد و ادامه داد: دستاوردهای بزرگ نظام اسلامی در چهار دهه گذشته در حوزه‌های مختلف از جمله امنیت و آرامش حاکم بر کشور، پیشرفت‌های غرور آفرین علمی، اقتصادی، عمرانی و رشد چشمگیر در عرصه‌های فرهنگی، آموزشی و دینی بر کسی پوشیده نیست. هم چنانکه رهبر حکیم و فرزانه‌ی انقلاب می‌فرمایند: " در این چهار دهه، ملت و دولت کارهای بزرگی انجام داده‌اند، زیر بناهای علمی و اجرایی و فکری فراوانی در کشور در این مدت بوجود آمده است که اینها مطلقاً قبل از انقلاب وجود نداشت."
رئیس دانشگاه مراغه با اشاره به وضعیت علمی کشور عنوان کرد: امروزه به برکت انقلاب اسلامی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی کشور به مأمن توسعه و بالندگی تبدیل شده‌اند؛ جمعیت دانشجویی پیش از انقلاب، 175 هزار نفر بوده که امروز این رقم به بیش از 4 میلیون  نفر رسیده است و دانشگاه مراغه نیز که خود از دستاوردهای علمی و فرهنگی انقلاب است در این سال‌ها رشد کرده و بالیده است.
وی در پایان خاطر نشان کرد: نمایشگاه آبگینه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به همت همکاران عزیز در مجموعه پر تلاش روابط عمومی دانشگاه برپا شده است و راوی گوشه‌ای از عملکردها، دستاوردها و افتخارآفرینی‌های یک دهه‌ی اخیر دانشگاه است.


در ادامه مراسم، حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی شمسی مسئول نهاد نمایندگی رهبری دانشگاه مراغه ضمن عرض تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: امسال جشن چهل سالگی ما با دو ویژگی همراه است؛ ویژگی اول بحث چهل سالگی است که دلالت بر نبوغ، پختگی و رشد کامل هر قدرت و هر انسانی است و چهل در مفاهیم دینی و اسلامی معنای بخصوصی دارد و ویژگی دیگر، اینکه از اول انقلاب تاکنون، تحریم‌ها، فتنه‌ها، جریان‌سازی‌ها علیه ایران و نظام اتفاق افتاده است، اما از چند ماه قبل این جریان‌سازی‌ها به شیوه‌های مختلف روی دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی حرکت کرده است و بحث شبهات حول محور این دستاوردها که این دستاوردها احتمال داشت در دوران پهلوی هم اتفاق بیفتد را مطرح کرده‌اند و ما این را باید تبدیل به فرصت کنیم و دستاوردهایی که در چهل سال داشتیم را عرضه کنیم.
 
وی در ادامه به فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند: "جا دارد که یک نگاه کلان و یک نگاه فراگیر به انقلاب اسلامی بیندازیم، نگاه‌های جزئی، نگاه به حوادث میانه راه و نگاه به افت خیزها خیلی گویا نیست" اشاره کرد و افزود: بنابرین از دستاوردهای کلان انقلاب اسلامی صحبت شود؛ دستاوردهایی که اگر انقلاب نبود، آن دستاوردها هم نبود!
حجت الاسلام و المسلمین شمسی با اشاره به قرارگیری کنار هم دین و سیاست در جمهوری اسلامی ، افزود: اولین و مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی همین بوده است و علی رغم اینکه تمام ابر قدرت‌های دنیا تفکر اینکه دین و سیاست کنار هم نمی‌تواند باشد را داشتند، جمهوری اسلامی با تشکیل حکومت کارامد این را به کل دنیا القا کرد که می‌شود دین و سیاست کنار هم قرار بگیرد.
وی در پایان به مؤلفه‌های جمهوری اسلامی اشاره کرد و تصریح کرد: مؤلفه اول آزادی است و جمهوری اسلامی در غائله بحث‌های فرهنگی، تعریف جدیدی از خود ارائه داد: "آزادی در مردم یعنی سپردن امورات به دست خود مردم". مؤلفه دوم استقلال و مولفه سوم قدرت است، در دوران پهلوی قدرت را به مثابه سلاح می‌دیدند اما در جمهوری اسلامی مفهوم قدرت تکیه بر خواسته‌های خدا و تکیه بر عنایات الهی می‌باشد.
 

آیت الله محمد تقی پورمحمدی، عضو خبرگان رهبری و  امام جمعه مراغه ضمن تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت : در ابتدا از روابط عمومی دانشگاه مراغه به دلیل برگزاری نمایشگاه آبگینه در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و بخاطر قرار دادن تاریخچه دانشگاه در معرض دید عموم و اینکه دانشگاه از کجا به کجا رسیده است، تشکر می‌کنم.
وی در بخش دیگر سخنان خود بیان کرد: با عنایت خداوند متعال و از برکت انقلاب اسلامی کشور ما با وجود برخی مشکلات و قصورات، وضعیت بهتری نسبت به قبل از انقلاب پیدا کرده است. کشور ما فقط در زمینه انرژی هسته‌ای، سلول‌های بنیادی، نانو، صنایع نظامی و موارد از این دست پیشرفت نکرده است بلکه در همه چیز حتی نوع زندگی مردم هم پیشرفت دیده می‌شود.
این عضو خبرگان رهبری ضمن اشاره به جمعیت کمتر و صادرات بیشتر نفت در دوران پهلوی نسبت به بعد از انقلاب خاطر نشان کرد: اکنون با 85 میلیون نفر جمعیت و نزدیک به سه برابر جمعیت قبل از انقلاب ما شاهد گسترش شهرها، روستاها، صنعت، علم و موارد دیگر هستیم.
گفتنی است که در ادامه مراسم از دو هنرمند رسانه دانشگاه و مراغه، تجلیل به عمل آمد و مراسم با پخش کلیپ دستاوردهای دانشگاه و برگزاری مسابقه به کار خود خاتمه  داد.

اخبار

پیام رئیس دانشگاه مراغه به مناسبت عید غدیر

1398/05/28

آگهی مزاید عمومی غذا خوری مکمل دانشجویی(رستوران آزاد)

1398/05/27

با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛
دکتر محمدعلی لطف‌اللهی در سمت ریاست دانشگاه مراغه ابقا شد.

1398/05/24

نتایج پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد و دکترای سال ۱۳۹۸

1398/05/20

آگهی مناقصه عمومی (نوبت اول)؛ مدیریت امور پخت و پز غذای دانشجویان

1398/05/20

اطلاعیه پذیرش بدون آزمون برخی از رشته های دانشگاه مراغه

1398/05/16

نمایه شدن تحریریه آنالیز ریاضی سهند دانشگاه مراغه در اسکوپوس

1398/05/06

در راستای انتقال تکنولوژی واحد های تصفیه فاضلاب توزیع شده :
واحد تصفیه فاضلاب توزیع شده بصورت پایلوت در دانشگاه مراغه راه اندازی شد.

1398/05/05

رئیس دانشگاه مراغه:
طرح الحاق مرکز تحقیقات نجوم اختر فیزیک مراغه را به دانشگاه مراغه به فال نیک می گیریم.

1398/05/02

انتصاب رئیس دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1398/05/02

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه مراغه و موسسه تحقیقاتی و آموزشی نانو بیو تکنولوژی و نانو ...

1398/04/30

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1398/04/30

برگزاری جلسات شورای فناوری اطلاعات و ارتباطات در دانشگاه مراغه

1398/04/25

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1398/04/25

انتخاب عضو هیات علمی دانشگاه مراغه بعنوان استاد تراز انقلاب اسلامی در استان آذربایجان شرقی

1398/04/15

سومین نشست شورای آموزش عالی مراغه برگزار گردید.

1398/04/12

به همت گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه مراغه؛
کلینیک حقوقی دانشگاه مراغه با حضور معاون وزیر دادگستری افتتاح گردید.

1398/04/12

رتبه پژوهشی دانشگاه مراغه نشانگر رشد کمی و کیفی فعالیت های پژوهشی اعضای هیات علمی

1398/04/05

برگزاری آزمون سراسری سال 98 در حوزه دانشگاه مراغه

1398/04/04

مجمع عمومی انجمن دانش‌آموختگان با تصویب اساسنامه انجمن و انتخاب اعضای هیئت اجرایی و بازرسا ...

1398/03/28
     
    امروز : 396      ديروز : 481      ماه : 23630      كل : 25844