تاریخ : دوشنبه 19 آذر 1397
کد 597

بزرگداشت روز دانشجو با شور و نشاط خاصی در سالن دانشجوی دانشگاه مراغه برگزار گردید.

بزرگداشت روز دانشجو در سالن دانشجوی دانشگاه مراغه با حضور معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مراغه، رئيس دفاتر نهاد رهبري در دانشگاه هاي استان، رئیس دانشگاه مراغه و ديگر مسئولين دانشگاهی برگزار گردید.

 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه مراغه؛ مهندس حمید شکری معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مراغه در این مراسم ضمن تبریک روز دانشجو و با اشاره به اجرای طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان در دستگاه های دولتی گفت: با اجرای این طرح سازنده، زمینه مناسبی برای مشارکت فعال جوانان و دانشجویان در عرصه های مدیریت کشور فراهم شده است.لذا بر اساس باید در تمامی عرصه های دانشگاهی و حتی مدیریتی به عنوان تمرین دموکراسی در جامعه از ظرفیت دانشگاه ها استفاده شود.
وی با بیان اینکه درنوردیدن مرزهای علم و دانش اولویت اول دانشگاه ها باشد ادامه داد: فعالیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه می تواند زمینه ساز رشد و تعالی علمی در جامعه باشد.
وی اضافه کرد: براساس رهنمودهای رهبری، کرسی های آزاداندیشی و مناظره ها با حضور مسئولان و دانشجویان در دانشگاه ها باید محقق و اجرایی شود.
شکری با اشاره به نقش دانشجویان در توسعه اجتماعی و فرهنگی افزود: در راستای بهره گیری مفید و سازنده از دانشجویان، زمینه توسعه فعالیت تشکل های دانشجویی در دانشگاه ها فراهم شود.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر خدیوی رییس محترم دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه های استان آذربایجان شرقی، نیز دز این مراسم ضمن تبریک روز دانشجو و تشکر از دست اندرکاران این برنامه، گفت: در ارتباط با موضوع سخنرانی چند نکته مطرح می کنم؛ نکته اول اینکه ما خودمان را مدیون دانشجو می دانیم و نظام و انقلاب را مدیون دانشجو می دانیم و به برگزاری این روز را افتخار خودمان می دانیم. ما امروز به نقطه صفر مسئله برمی گردیم و دیرینه شناسی می کنیم چرا جنبش دانشجویی شکل گرفت؟ چرا شهادت سه نفر دانشجو، در 16آذر سال 32 این همه مهم است که سال های سال فراموش نمی شود. علت را در دوره مشروطه باید جستجو کرد و علت را در ظلمت ها جستجو کرد. وقتی مشروطه تا بن بست می رسد و منتهی به استبداد می شود، حوزه و دانشگاه هر کدام به کنار می رود و تعدادی دانشجو یکجا دستگیر و تعدادی اعدام می شود. اختناق در مملکت حاکم می شود، دو تا جریان مذهبی و ملی با هم متحد می شود و دولت ملی مصدق شکل می گیرد. اما توسط آمریکا ساقط می شود. وقتی خفقان در کشور حاکم بود و مصدق را تبعید کردند و مظلومانه از دنیا رفت و برای جشن پیروزی کودتایی که آمریکایی ها انجام داده بودند، معاون رییس جمهور آمریکا می آید ایران، چه کسی جرات دارد مقابل آمریکایی ها حرف بزند و کاری کند. در چنین فضایی دانشجویان وارد عمل می شوند و شهدای دانشجو می دهیم. اما جنبش دانشجویی می ماند و خون دانشجو حفظ می شود و راه دانشجو ادامه می یابد. جنبشی که رهبر ندارد و تبدیل به یک نهضت می شود و رهبر پیدا می کند و آرمان های بزرگتر پیدا می کند. و طرفدارانی در میان مردم پیدا می کند. و چنین می شود که در سال 41 و 42، حوزه علمیه هم از کمایی که استبداد ایجاد کرده بود بیدار می شود و خون می دهند و تعدادی از طلاب حوزه علمیه بدست رژیم پهلوی شهید می شود و هم کف دانشگاه و هم کف حوزه علمیه با خون دانشجو و طلبه بارور می شود و این نهضت شکل می گیرد و نهضتی که 15 سال طول کشید تا به نتیجه رسید، جنبش تبدیل به نهضت می شود و نهضت تبدیل به انقلاب اسلامی می شود. و بعد از آن تبدیل به جهاد سازندگی و انقلاب فرهنگی و دفاع مقدس شد. و ما افتخار می کنیم 5000 نفر از شهدای دانشجو برای نظام اسلامی و ملت ایران تقدیم شده است. و امروز 50 شهید مدافع حرم از دانشگاه ها داریم.
رییس دفاتر نهاد رهبری در دانشگاه های استان، با توجه به آیه 24 سوره ابراهیم: أَلَم تَرَ كَيفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِي السَّماءِ﴿۲۴﴾
«آیا ندیدی چگونه خداوند «کلمه طیبه» (و گفتار پاکیزه) را به درخت پاکیزه‌ای تشبیه کرده که ریشه آن (در زمین) ثابت، و شاخه آن در آسمان است؟!» تاکید کرد: باید این جریان را نگه داشت و احترام گذاشت و حمایت کرد. رشدها و بالندگی های فراوانی دارد ولی ضعف ها هم ممکن است اتفاق افتد. دانشجو یاد داد استقلال طلب بود، آزادی خواه بود، برای عزت شعار داد، برای خود و خانواده و ملیتش شعار داد. و مقابل استکبار ایستاد و حرف زد که تبدیل به انقلاب اسلامی شده است.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر خدیوی در بخش پایانی صحبت های خود گفت: باور بنده این است که ما اگر به دانشجوها اعتماد کنیم و مدیریت و اقتصاد و مسائل اجتماعی را تحویل شما بدهیم، شما دانشجوها می توانید اقتصاد و سیاست و قدرت هسته ای خوب بسازید. شما دانشجویان توانستید انرژی هسته ای و سلول های بنیادی را بسازید. باید به این باور رسید. باید جنبش دانشجویی خودش را حفظ کند و به عنوان میراث گذشتگان نگاه نکند، امروز هم وظیفه مان سنگین است، اگر دشمن در یک زمانی می خواست دولت مصدق را ساقط کند امروز حرف از خاورمیانه بزرگ می زند و مسئله ها بزرگ شده و توطئه ها عظیم شده است. باید محکم در مقابل دشمن ایستاد و محکم شعار داد و ایستادگی هایی که مدافعان حرم انجام می دهند ما هم محکم بایستیم و مقاومت را سرلوحه خودمان قرار دهیم. دانشجو و انقلاب با مقاومت پیروز شد و ادامه و استمرار این حرکت عظیم اسلامی در منطقه با مقاومت خواهد بود و وصل به حکومت جهانی حضرت حجه ابن حسن العکسری خواهد بود.


 
دکتر محمد علی لطف الهی یقین، رئیس دانشگاه مراغه ضمن گرامیداشت روز دانشجو گفت:
شانزدهم آذرماه هرسال یادآور روح استکبارستیزی، استقلال خواهی، عدالت طلبی و آزادیخواهی دانشجوی ایرانی در پرتو آموزه های اسلام عزیز است. خاطره از خود گذشتگی دانشجویان فداکار و مبارزی که در جریان اعتراض به دخالت های بیگانگان در امور کشور در سال 1332 همراه با دانشجویان انقلابی، بپاخاسته، سینه خویش را آماج گلوله های دژخیمان قرار دادند، هرگز از یادها نرفته و برای همیشه در تاریخ ثبت شده است.امروز اگرچه از شهادت دانشجویان زنده یاد "مهدی شریعت رضوی، احمد قندچی، و مصطفی بزرگ نیا" قریب به 65 سال می گذرد اما به برکت این سه قطره خون جاوید، هنوز طراوت آرمانخواهی، حق طلبی، نقد و پرسش گری بر فضای دانشگاهها حاکم است. بی تردید دانشجویان و دانشگاهیان همواره از تاثیر گذارترین و پیشروترین اقشار جامعه در آگاهی بخشی، عدالت طلبی و ایجاد شور و شعور انقلابی بوده و در تاریخ معاصر کشور عزیزمان، کارنامه ای درخشان از خود به جای گذاشته اند. بگونه ای که امام راحل عظیم الشان (رحمه ا... علیه)، دانشگاه را مبدا همه تحولات می دانستند و رهبر معظم انقلاب نیز به کرّات بر لزوم آگاهی سیاسی دانشجویان و مشارکت در مدیریت جامعه تاکید ورزیده اند.
وی افزود: دانشجوی متعهد، موقعیت شناس و آگاه به اقتضائات زمانه، امروز ضمن حفظ موضع انتقادی و حساسیت های لازم در برابر عملکرد مدیران، می باید جهاد علمی را سرلوحه ی اندیشه و عمل خود قرار داده و بکوشند در این مقطع حساس تاریخی، در برون رفت کشور از مشکلات فرارو نقشی سازنده و اثربخش ایفا کنند.
رئیس دانشگاه مراغه خاطر نشان کرد:  یقینا توسعه علمی، کلید توسعه همه جانبه و پایدار است. اگر علم توسعه یابد، فرهنگ، سیاست، اقتصاد و جامعه نیز دز مسیر توسعه و پیشرفت قرار می گیرد.امروز استمرار سنت حسنه علم اندوزی که با ظهور پیامبر اعظم (ص) و جریان زلال وحی، تقدس یافت، جز با تلاش و مجاهدت پیگیر و خالصانه در راه گسترش مرزهای دانش امکان پذیر نیست و استادان و پژوهشگران و فناوران و جوانان دانشجوی ایرانی نباید افتخار پیشتازی در این عرصه را به دیگران واگذار کنند.
علم در زمین زنده می روید و درخت دانش در هوای پاک بار میگیرد. دانشگاه که نهادی زنده و پویا و هم پیوند با پیرامون خویش است نمیتواند و نباید در برابر نیازهای جامعه و مسائل کشور بی تفاوت و نظاره گر باشد. دانشگاه علاوه بر داشتن نقش اساسی در تولید دانش، اموزش، پژوهش و فناوری،مسئولیت دارد که به عنوان "کانون تفکر" و "عقل نقاد" جامعه نقش آفرینی کند.
دکتر لطف الهی گفت:  دولت تدبیر و امید که برآمده از خواست و رای اکثریت مردم است، از آغاز تاکنون در پی آن بوده است که فرصت های شکوفایی و توسعه علم را در دانشگاه فراهم سازد و از تنگناهای بیرونی و درونی که جایگاه علم را در دانشگاه و نقش دانشگاه را درجامعه تنزل می دهند. بکاهد. اینجانب بعنوان یک دانشگاهی ضمن تبریک فراوان روز دانشجو، 16 آذرماه را که نماد آزادگی و استکبارستیزی دانشجوی مسلمان است، گرامی داشته و از عموم دانشجویان عزیز و مجاهدان راه دانایی و فضیلت خواستارم که با جدیت تمام از سرمایه عمر و توشه جوانی و سرزندگی خود برای همگانی ساختن فضایل اخلاقی در کنار توسعه علم بهره گیرند و در پناه درست کرداری و راست اندیشی، نامی نیک و اثری ماندگار از خود برجای گذارند.

در خاتمه این مراسم از دانشجویان برتر آموزشی و پژوهشی تجلیل به عمل آمد.

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 19 آذر 1397
  • تعداد بازدید 411
captcha refresh

اخبار

حضور دانشگاه مراغه در جمع دانشگاههای برتر جهان

1400/06/13

اطلاعیه تکمیلی ثبت نام آزمون دکترای سال 1400

1400/06/06

پیام تبریک رئیس دانشگاه مراغه به مناسبت هفته دولت و روز کارمند

1400/06/02

افتخارآفرینی دانشجویان دانشگاه مراغه در جشنواره تیتر 12

1400/05/26

پیام رئیس دانشگاه مراغه به مناسبت حلول محرم الحرام 1443

1400/05/19

پذيرش دانشجو در دانشگاه مراغه صرفاً براساس سوابق تحصيلي آزمون سراسري سال 1400

1400/05/15

انتصاب رئیس دبیرخانه هیات اجرائی جذب اعضای هیات علمی دانشگاه مراغه

1400/05/07

انتصاب مدیر روابط بین الملل دانشگاه مراغه

1400/05/07

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه مراغه

1400/04/20

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی مرکز نجوم و اخترفیزیک دانشگاه مراغه

1400/04/20

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه مراغه

1400/04/20

به همت بنیاد مراغه شناسی برگزار گردید:
سمپوزیوم "ابن فوطی" کتابدار رصدخانه مراغه

1400/04/08

رئیس دانشگاه مراغه خبر داد:
دانشکده های علوم پایه و فنی مهندسی دانشگاه مراغه به قوت خود باقی خواهند ماند.

1400/04/01

افتخارآفرینی کانون های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مراغه در نهمین جشنواره ملی رویش

1400/03/26

طرح ملی بررسی سیمای زندگی دانشجویان(موج چهارم)

1400/03/22

انتخاب عضو هیات علمی دانشگاه مراغه بعنوان محقق سرآمد کشور

1400/03/19

بیانیه دانشگاه مراغه برای دعوت مردم و دانشگاهیان به شرکت در انتخابات

1400/03/19

رئیس دانشگاه مراغه خبر داد:
موافقت شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد رشته های جدید در دانشگاه مراغه

1400/03/05