تاریخ : شنبه 22 ارديبهشت 1397
کد 526

سی و سومین جشنواره قرآن و عترت مناطق سه و پنج کشور به میزبانی دانشگاه مراغه آغاز بکار کرد.

سی و سومین جشنواره قرآن و عترت مناطق سه و پنج کشور با حضور دانشجویان نخبه ی قرآنی از ۱۸ دانشگاه از ۸ استان غرب و شمالغرب کشور در 6 رشته قرائت تحقیق، ترتیل، حفظ 5 جز، حفظ 10 جز، حفظ 20 جز و حفظ کل قرآن کریم در دو بخش برادران و خواهران به میزبانی دانشگاه مراغه آغاز بکار کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مراغه؛ دکتر لطف اللهی رییس دانشگاه مراغه ضمن ابراز خرسندی از توفیق میزبانی مسابقات منطقه ای قرآن کریم با حضور دانشجویان نخبه ی قرآنی از ۱۸ دانشگاه از ۸ استان غرب و شمالغرب کشور، عنوان نمود: اینک در آستانه ی فرارسیدن ماه مبارک رمضان که ماه نزول قرآن، جای بسی شکر است که میزبان جوانان قرآنی مومن، نخبه و فرهیخته ای هستیم که از فرصت جوانی استفاده ای بهینه و پر ثمر دارند.جوانی بهترین فصل شکفتن ها، رویش ها و زیباترین دوران درخشش و نیل به سعادت، نشاط، معنویت و کمال است. فصل جوانی نیکوترین موعد شکل گیری شخصیت ارزشمند، باروری استعدادها و استحکام پایه های دینی و عقیدتی انسان است.

ایشان در ادامه تاکید کردند: عزیزان من، بعنوان کسی که سالیان مدید در دانشگاه و غیر دانشگاه با جوانان کار کرده ام، به تجربه عرض می کنم که از بهترین و موفق ترین جوانان، جوانان تحصیلکرده و نخبه ای هستند که با قرآن، متون دینی و آداب معنوی انس دارند. لذا این فرصت ها را غنیمت بشمارید تا در سایه سار ابدی قرآن، زیستی عالمانه و مومنانه داشته باشید.

رییس دانشگاه مراغه در خاتمه افزود: مقدم پر خیر و برکت همه شما عزیزان را گرامی می دارم و از جناب حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا صفرزاده معاون محترم فرهنگی و اجتماعی و دبیر جشنواره و مجموعه ی همکاران ساعی و پرتلاش ایشان در دبیرخانه جشنواره تقدیر و تشکر می نمایم. امیدوارم مسابقات موفقی در دانشگاه مراغه و اقامت خوبی در شهر تاریخی مراغه داشته باشید.

در ادامه مراسم حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا شمس، مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه گفت:

صحبت کردن از قرآن با کلام حضرت علی (ع) معنا پیدا می‌کند. حضرت امیر در نهج‌البلاغه از دو تا موضوع با عشق و حرارت خاصی صحبت می‌کند: موضوع اول، پیامبر است. ایشان با شیوه ی خاص و عاشقانه‌ای از استاد و پدر خویش در ۳۰ جای نهج‌البلاغه حرف زده. دومین موضوع، بحث قرآن است. حضرت در بیش از ۳۰ موضع، تأکید به قرآن کرده. دلیلش این است که محور و پایه جهان اسلام، همین دوتا عنصر است. یک مورد از بحث های ایشان در مورد قرآن، خطبه ی ۱۹۸ می‌باشد. در این خطبه ۵۰ ویژگی و صفت قرآن ذکر شده است. اولین ویژگی، نورانیت قرآن است که در حافظان و محافل قرآن هم دیده می‌شود. قرآن نوری است که هرگز خاموش نمی‌شود. چرا تعبیر به نور می‌شود؟ چون وقتی انسانی کنار نور باشد، جایی برای گمراهی و ضلالت نیست. قرآن نور است، هرکس کنار قرآن باشد دیگر پای گمراهی راه ندارد. در کنار این جمله حضرت می‌فرمایند: قرآن علاوه بر نور بودن، منبع نور هم هست. تشبیه دیگر این است که قرآن دریایی است که عمق ندارد. حیات مادی و معنوی انسان منوط به دو تا چیز است، آب و نور. حضرت از این دو استفاده کرده و می‌فرمایند اگر میخواهید به حیات جاودانه برسید، در کنار قرآن باشید. کلام آخر: قرآن هدی للناس و المتقین است.

گفتنی است در خاتمه آیین افتتاحیه، مسابقات بصورت رسمی آغاز گردید و برگزیدگان این دوره از مسابقات به مرحله کشوری مسابقات سراسری دانشجویان معرفی خواهند شد./‏

            

  • نوشته شده
  • در شنبه 22 ارديبهشت 1397
  • تعداد بازدید 120
captcha refresh

اخبار

اتخاذ تصمیماتی در جهت مساعدت به دانشجویان دانشگاه مراغه

1399/01/19

راه اندازی و بهره برداری از سامانه آموزش های الکترونیکی در دانشگاه مراغه

1399/01/18

پيام نوروزي دكتر محمدعلي لطف الهي يقين، رئيس دانشگاه مراغه

1399/01/01

طی پیامی؛
وزیر علوم فرارسیدن سال نو را به مردم ایران و جامعه دانشگاهی کشور تبریک گفت

1399/01/01

اطلاعیه حذف اضطراری

1399/03/11

اطلاعیه معاونت آموزشی

1399/02/30

اپلیکیشن دانشگاه مراغه ورژن  2.0 V

1399/02/29

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم انسانی دانشگاه مراغه

1399/02/28

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1399/02/28

توزیع کمک های مومنانه دانشگاهیان و دانشجویان دانشگاه مراغه ...

1399/02/22

نصب تابلو های راهنمایی و رانندگی سایت دانشگاه مراغه

1399/02/22

پیام تبریک رییس دانشگاه مراغه به مناسبت بزرگداشت مقام شامخ معلم

1399/02/13

دبیر بنیاد مراغه شناسی خبر داد:
همایشی با محوریت ابن فوطی، اولین کتابدار کتابخانه رصدخانه مراغه توام با برنامه های جنبی د ...

1399/02/13

تولید محصول ضدعفونی کننده سطوح سیلوکسید توسط عضو هیات علمی دانشگاه مراغه

1399/02/07

رئیس دانشگاه مراغه خبر داد:
خرید دستگاه های جدید برای آزمایشگاه مرکزی دانشگاه مراغه

1399/02/06

همکاری علمی و آموزشی بین دانشگاه خزر و دانشگاه مراغه

1399/02/03

بنا به اعلام روابط عمومی دانشگاه مراغه:
شماره جدید گاهنامه آبگینه منتشر شد.

1399/02/02

توليد اسپري ضدعفوني كننده دست در دانشگاه مراغه

1399/01/27
     
    مهمان : 0      امروز : 0      ماه : 0      سال جاری : 55069