تاریخ : چهارشنبه 10 خرداد 1396
کد 459

اولین جلسه تأسیس انجمن آزمایشگاه‌های علمی برگزار شد

اولین جلسه تأسیس انجمن آزمایشگاه‌های علمی در دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهش و فناوری در تاریخ 2/3/96 تشکیل شد. در این جلسه دکتر علیائی مدیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) ضمن تقدیر و تشکر از زحمات آزمایشگاهیان در مسیر رشد و توسعه علمی کشور گفت: از سال 92 فاز عملیاتی شبکه آزمایشگا‌ه‌های علمی ایران (شاعا) با فعالیت‌های گسترده در حوزه‌هایی چون طراحی و راه‌اندازی سامانه شاعا، استقرار نظام HSE در آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، انتشار نشریه شاعا و ... شروع به کار کرده و همچنان با قوت تمام رو به گسترش است.
اولین جلسه تأسیس انجمن آزمایشگاه‌های علمی در دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهش و فناوری در تاریخ 2/3/96 تشکیل شد.
در این جلسه دکتر علیائی مدیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) ضمن تقدیر و تشکر از زحمات آزمایشگاهیان در مسیر رشد و توسعه علمی کشور گفت: از سال 92 فاز عملیاتی شبکه آزمایشگا‌ه‌های علمی ایران (شاعا) با فعالیت‌های گسترده در حوزه‌هایی چون طراحی و راه‌اندازی سامانه شاعا، استقرار نظام HSE در آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، انتشار نشریه شاعا و ... شروع به کار کرده و همچنان با قوت تمام رو به گسترش است.
وی ادامه داد: در حال حاضر مراسم روز آزمایشگاه در دو سال متوالی برگزار شده است و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با ارسال پیامی برای این سمینار حمایت خود و مجموعه وزارت را از جمع آزمایشگاهیان  نشان می‌دهند.
رئیس ستاد شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) خاطر نشان کرد: هدف از تشکیل این جلسه تأسیس انجمنی علمی در حوزه آزمایشگاهی کشور است و انتخاب اعضا با لحاظ نمودن تنوع در رشته‌های دانشگاهی آزمایشگاهی، پراکندگی جغرفیائی و استفاده از افراد تاثیرگذار در این حوزه است.
در ادامه جلسه دکتر آقائی رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه مراغه و سردبیر نشریه شاعا ضمن خیر مقدم به مدعوین و اعضای هیأت مؤسس انجمن در خصوص ضرورت وجود این انجمن با موضوعات آزمایشگاهی سخنرانی کرد و گفت: با همفکری و همکاری انجمن آزمایشگاه‌های علمی ایران می‌توان برنامه‌های شبکه شاعا را پیش برد.
ایشان ضمن قرائت پیش‌نویس پیشنهادی در خصوص ضرورت ایجاد انجمن آزمایشگاه‌های علمی ایران موضوعاتی چون توسعه شبکه‌ای ملی جهت تبادل اطلاعات، ایده‌ها و روش‌های نوین آزمایشگاهی بین اعضاء، برگزاری دوره‌های آموزشی فنی و تخصصی مرتبط با آزمایشگاه در راستای رشد و توسعه دانش و توانمندی‌های حرفه‌ای اعضاء، ایجاد زمینه‌های لازم جهت استانداردسازی آزمایشگاه‌ها و رعایت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)، مدیریت مؤثر و کارآمد آزمایشگاه‌های علمی و تحقیقاتی در راستای اهداف فناورانه و نوآورانه کشور از جمله مدیریت تجهیزات آزمایشگاهی و استقرار سیستم‌های تعمیر و نگهداری پیشرفته آن‌ها، فراهم نمودن بستر لازم جهت ایجاد رشته‌های علمی مرتبط با آزمایشگاه‌های علمی و تحقیقاتی و نگاه حرفه‌ای و تخصصی به این حوزه از جمله رشته‌های کارشناس آزمایشگاه‌های علمی و تحقیقاتی و یا ساخت و تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی، برگزاری همایش‌های سالیانه نظیر همایش روز ملی آزمایشگاه و استقرار نظام ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)، حمایت و تثبیت جایگاه سازمانی کارشناسان آزمایشگاه‌ها، جلوگیری از خریدهای موازی تجهیزاتی و تعریف تعرفه‌های آزمایشگاهی و ... را مطرح کرد.
این جلسه با معرفی اعضای هیأت مؤسس و ارائه توضیحاتی در خصوص فعالیت‌های دانشگاه‌های و پژوهشگاه‌های مربوطه در حوزه آزمایشگاه‌های مرکزی ادامه پیدا کرد.
 در ادامه جلسه در خصوص اسامی پیشنهادی برای انجمن ، طراحی لوگو، ایجاد سایت اینترنتی صحبت شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
گفتنی است این جلسه با حضور مدیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) دکتر علیائی، رئیس دانشکده صنایع غذایی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، رؤسای آزمایشگاه‌های مرکزی دانشگاه‌های تهران (پردیس علوم کشاورزی)، حکیم سبزواری، هرمزگان، مراغه، کاشان، تربیت مدرس، شهید بهشتی و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف و جمعی از کارشناسان دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری برگزار شد.
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 10 خرداد 1396
  • تعداد بازدید 751
captcha refresh

اخبار

افتخارآفرینی کانون های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مراغه در نهمین جشنواره ملی رویش

1400/03/26

طرح ملی بررسی سیمای زندگی دانشجویان(موج چهارم)

1400/03/22

انتخاب عضو هیات علمی دانشگاه مراغه بعنوان محقق سرآمد کشور

1400/03/19

بیانیه دانشگاه مراغه برای دعوت مردم و دانشگاهیان به شرکت در انتخابات

1400/03/19

رئیس دانشگاه مراغه خبر داد:
موافقت شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد رشته های جدید در دانشگاه مراغه

1400/03/05

اعلام مدارک لازم و زمان مصاحبه دكتري
قابل توجه معرفی شدگان آزمون نيمه متمركز دوره دكتري (Ph.D) جهت مصاحبه و آزمون برای سال تح ...

1400/03/03

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1400/03/02

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه

1400/03/02

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1400/03/02

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1400/03/02

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه

1400/02/29
1400/02/18

پيام رئيس دانشگاه مراغه و رئيس بنياد مراغه شناسی به مناسبت شانزدهم ارديبهشت ماه، روز مراغه

1400/02/15

پیام تبریک روز معلم دکتر محمدعلی لطف الهی یقین / رئیس دانشگاه مراغه

1400/02/11

دیدار رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با دکتر محمد علی لطف الهی یقین رئیس دانشگاه مراغه د ...

1400/02/08

3 واحد فناور جدید مورد پذیرش مرکز رشد و واحدهای فناور مراغه قرار گرفت.

1400/02/04

ارسال بسته های فرهنگی نو دانشجویان دانشگاه مراغه در ایام نوروز 1400

1400/01/16

پیام نوروزی رئیس دانشگاه مراغه

1399/12/30