تاریخ : چهارشنبه 10 خرداد 1396
کد 459

اولین جلسه تأسیس انجمن آزمایشگاه‌های علمی برگزار شد

اولین جلسه تأسیس انجمن آزمایشگاه‌های علمی در دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهش و فناوری در تاریخ 2/3/96 تشکیل شد. در این جلسه دکتر علیائی مدیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) ضمن تقدیر و تشکر از زحمات آزمایشگاهیان در مسیر رشد و توسعه علمی کشور گفت: از سال 92 فاز عملیاتی شبکه آزمایشگا‌ه‌های علمی ایران (شاعا) با فعالیت‌های گسترده در حوزه‌هایی چون طراحی و راه‌اندازی سامانه شاعا، استقرار نظام HSE در آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، انتشار نشریه شاعا و ... شروع به کار کرده و همچنان با قوت تمام رو به گسترش است.
اولین جلسه تأسیس انجمن آزمایشگاه‌های علمی در دفتر حمایت و پشتیبانی پژوهش و فناوری در تاریخ 2/3/96 تشکیل شد.
در این جلسه دکتر علیائی مدیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) ضمن تقدیر و تشکر از زحمات آزمایشگاهیان در مسیر رشد و توسعه علمی کشور گفت: از سال 92 فاز عملیاتی شبکه آزمایشگا‌ه‌های علمی ایران (شاعا) با فعالیت‌های گسترده در حوزه‌هایی چون طراحی و راه‌اندازی سامانه شاعا، استقرار نظام HSE در آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، انتشار نشریه شاعا و ... شروع به کار کرده و همچنان با قوت تمام رو به گسترش است.
وی ادامه داد: در حال حاضر مراسم روز آزمایشگاه در دو سال متوالی برگزار شده است و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با ارسال پیامی برای این سمینار حمایت خود و مجموعه وزارت را از جمع آزمایشگاهیان  نشان می‌دهند.
رئیس ستاد شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) خاطر نشان کرد: هدف از تشکیل این جلسه تأسیس انجمنی علمی در حوزه آزمایشگاهی کشور است و انتخاب اعضا با لحاظ نمودن تنوع در رشته‌های دانشگاهی آزمایشگاهی، پراکندگی جغرفیائی و استفاده از افراد تاثیرگذار در این حوزه است.
در ادامه جلسه دکتر آقائی رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه مراغه و سردبیر نشریه شاعا ضمن خیر مقدم به مدعوین و اعضای هیأت مؤسس انجمن در خصوص ضرورت وجود این انجمن با موضوعات آزمایشگاهی سخنرانی کرد و گفت: با همفکری و همکاری انجمن آزمایشگاه‌های علمی ایران می‌توان برنامه‌های شبکه شاعا را پیش برد.
ایشان ضمن قرائت پیش‌نویس پیشنهادی در خصوص ضرورت ایجاد انجمن آزمایشگاه‌های علمی ایران موضوعاتی چون توسعه شبکه‌ای ملی جهت تبادل اطلاعات، ایده‌ها و روش‌های نوین آزمایشگاهی بین اعضاء، برگزاری دوره‌های آموزشی فنی و تخصصی مرتبط با آزمایشگاه در راستای رشد و توسعه دانش و توانمندی‌های حرفه‌ای اعضاء، ایجاد زمینه‌های لازم جهت استانداردسازی آزمایشگاه‌ها و رعایت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE)، مدیریت مؤثر و کارآمد آزمایشگاه‌های علمی و تحقیقاتی در راستای اهداف فناورانه و نوآورانه کشور از جمله مدیریت تجهیزات آزمایشگاهی و استقرار سیستم‌های تعمیر و نگهداری پیشرفته آن‌ها، فراهم نمودن بستر لازم جهت ایجاد رشته‌های علمی مرتبط با آزمایشگاه‌های علمی و تحقیقاتی و نگاه حرفه‌ای و تخصصی به این حوزه از جمله رشته‌های کارشناس آزمایشگاه‌های علمی و تحقیقاتی و یا ساخت و تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی، برگزاری همایش‌های سالیانه نظیر همایش روز ملی آزمایشگاه و استقرار نظام ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE)، حمایت و تثبیت جایگاه سازمانی کارشناسان آزمایشگاه‌ها، جلوگیری از خریدهای موازی تجهیزاتی و تعریف تعرفه‌های آزمایشگاهی و ... را مطرح کرد.
این جلسه با معرفی اعضای هیأت مؤسس و ارائه توضیحاتی در خصوص فعالیت‌های دانشگاه‌های و پژوهشگاه‌های مربوطه در حوزه آزمایشگاه‌های مرکزی ادامه پیدا کرد.
 در ادامه جلسه در خصوص اسامی پیشنهادی برای انجمن ، طراحی لوگو، ایجاد سایت اینترنتی صحبت شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
گفتنی است این جلسه با حضور مدیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) دکتر علیائی، رئیس دانشکده صنایع غذایی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان، رؤسای آزمایشگاه‌های مرکزی دانشگاه‌های تهران (پردیس علوم کشاورزی)، حکیم سبزواری، هرمزگان، مراغه، کاشان، تربیت مدرس، شهید بهشتی و پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه صنعتی شریف و جمعی از کارشناسان دفتر حمایت و پشتیبانی امور پژوهش و فناوری برگزار شد.
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 10 خرداد 1396
  • تعداد بازدید 728
captcha refresh

اخبار

اطلاعیه معاونت آموزشی

1399/02/30

اپلیکیشن دانشگاه مراغه ورژن  2.0 V

1399/02/29

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم انسانی دانشگاه مراغه

1399/02/28

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1399/02/28

توزیع کمک های مومنانه دانشگاهیان و دانشجویان دانشگاه مراغه ...

1399/02/22

نصب تابلو های راهنمایی و رانندگی سایت دانشگاه مراغه

1399/02/22

پیام تبریک رییس دانشگاه مراغه به مناسبت بزرگداشت مقام شامخ معلم

1399/02/13

دبیر بنیاد مراغه شناسی خبر داد:
همایشی با محوریت ابن فوطی، اولین کتابدار کتابخانه رصدخانه مراغه توام با برنامه های جنبی د ...

1399/02/13

تولید محصول ضدعفونی کننده سطوح سیلوکسید توسط عضو هیات علمی دانشگاه مراغه

1399/02/07

رئیس دانشگاه مراغه خبر داد:
خرید دستگاه های جدید برای آزمایشگاه مرکزی دانشگاه مراغه

1399/02/06

همکاری علمی و آموزشی بین دانشگاه خزر و دانشگاه مراغه

1399/02/03

بنا به اعلام روابط عمومی دانشگاه مراغه:
شماره جدید گاهنامه آبگینه منتشر شد.

1399/02/02

توليد اسپري ضدعفوني كننده دست در دانشگاه مراغه

1399/01/27

اتخاذ تصمیماتی در جهت مساعدت به دانشجویان دانشگاه مراغه

1399/01/19

راه اندازی و بهره برداری از سامانه آموزش های الکترونیکی در دانشگاه مراغه

1399/01/18

پيام نوروزي دكتر محمدعلي لطف الهي يقين، رئيس دانشگاه مراغه

1399/01/01

طی پیامی؛
وزیر علوم فرارسیدن سال نو را به مردم ایران و جامعه دانشگاهی کشور تبریک گفت

1399/01/01

پیام نوروزی ریاست محترم جمهوری به مناسبت حلول سال 1399

1399/01/01
     
    مهمان : 0      امروز : 0      ماه : 0      سال جاری : 61558