تاریخ : چهارشنبه 16 شهريور 1401
کد 1016

در نشست خبری هیات رئیسه دانشگاه مراغه مطرح شد:

استقلال هیئت ممیزه دانشگاه مراغه از دانشگاه تبریز

دکتر محمد زاد شکویان، رئیس دانشگاه مراغه در نشست خبری با اصحاب رسانه از استقلال هیئت ممیزه دانشگاه مراغه از دانشگاه تبریز خبر داد و گفت: با استقلال هیئت ممیزه، رسیدگی به پرونده های ارتقا اعضای هیئت علمی این دانشگاه در خود دانشگاه مراغه صورت گرفته که این امر موجب تسریع در این روند خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مراغه؛ در ابتدای این نشست که در فصای صمیمانه و تعاملی برگزار شد، رئیس دانشگاه مراغه در سخنان کوتاهی به گزارش عملکرد چند ماهه خود پرداخت.
 
دکتر محمد زادشکویان ضمن عرض خیرمقدم به خبرنگاران، اصحاب رسانه را سرمایه های کشور دانست و ابراز امیدواری کرد که برگزاری این نشست ها تداوم یابد. وی برگزاری نشست های خبری با حضور خبرنگاران را برای تداوم فعالیتها و تحقق اهداف و برنامه های دانشگاه مفید ارزیابی کرد.
رئیس دانشگاه مراغه، با اشاره به رتبه بندی جهانی دانشگاه ها گفت: طبق اخرین رتبه بندی تایمز، دانشگاه مراغه در سطح جهانی در جایگاه زیر ۱۰۰۰ قرار داشته و در رتبه بندی بین المللی دانشگاه های جوان در رتبه ۳۰۰- ۲۵۱ و در بین ۵۸ دانشگاه کشور که در نظام رتبه بندی تعریف شده اند، در رده ۲۷ قرار دارد.
 
دکتر محمد زادشکویان ضمن اشاره به وجود ۴ دانشکده علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی و کشاورزی  و یک مرکز تحقیقات به نام مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک و تعداد ۱۴۹ عضو  هیئت علمی و ۳۶۰۰ دانشجو، افزود: دانشگاه مراغه در حال توسعه است و به ارتقای دانشگاه در تمامی زمینه ها از جمله رتبه های بین المللی فکر می کنیم. وی در این زمینه اضافه کرو: یکی از آیتم ها در بحث ارتقای جایگاه بین المللی، پذیرش دانشجوی خارجی است که در این راستا، مجوز پذیرش دانشجوی خارجی از سازمان امور دانشجویان وزارت علوم اخذ شده است. وی تبادلات فرهنگی را از جمله مهم ترین اولویتهای پذیرش دانشجوی خارجی عنوان کرد.


رئیس دانشگاه مراغه در ادامه گزارش عملکرد به استقلال هیئت ممیزه دانشگاه از دانشگاه تبریز اشاره کرد و در ابن زمینه افزود: بحث استقلال هیئت ممیزه دانشگاه یکی از موفقیتهایی است که اخیرا به آن نایل شده ایم و از این به بعد، رسیدگی به پرونده های ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه مراغه مستقل از دانشگاه تبریز و در خود دانشگاه مراغه انجام خواهد گرفت که این امر در تسریع ارتقای مرتبه علمی اساتید دانشگاه مراغه موثر خواهد بود.
 
دکتر زادشکویان، با ابراز تاسف از کمبود و محدودیتهای خوابگاهی برای دانشجویان پسر، از کسب موافقت بنیاد ۱۵ خرداد برای احداث ۶۰۰۰ مترمربع خوابگاه برای برادران، خبر داد و افزود: احداث این خوابگاه در رفع بخشی از مشکلات در این زمینه موثر خواهد بود.
وی از کلنگ زنی زمین برای احداث خوابگاه دانشجویان متاهل در سفر اخیر وزیر علوم خبر داد و گفت: ۱۰ درصد بودجه احداث این خوابگاه از محل بودجه دانشگاه و ۹۰ درصد باقی مانده از محل اعتبارات تخصیصی سازمان برنامه و بودجه خواهد بود.
افزایش ۷۲ درصدی بودجه دانشگاه از دیگر خبرهای رییس دانشگاه بود که وی در این زمینه از تلاشها و کمکهای آقای علیزاده نماینده مراغه در مجلس شورای اسلامی تشکر کرد.
پس از سخنان رئیس دانشگاه، خبرنگاران مطبوعات و پایگاه های خبری به طرح سوالات خود پرداختند.
مهدوی خبرنگار نشریه فردای ما از تعداد اعضای هیئت به تفکیک مرتبه علمی و از  نتایج قولهای مساعدت ستاد اجرایی فرمان امام برای تکمیل خوابگاه خواهران  سوال کرد.
رییس دانشگاه در پاسخ به این پرسش عنوان کرد: از ۱۴۹ عضو هیئت علمی این دانشگاه، ۱۷ نفر در مرتبه استادی، ۵۴ نفر در مرتبه دانشیاری و مابقی استایار هستند. وی در پاسخ به سوال دوم گفت: موافقت ساخت سالن ورزشی ویژه دانشجویان دختر در محوطه خوابگاه در حال احداث گرفته شده و مقرر گردیده که اعتباری به میزان هفت میلیارد تومان از محل بودجه دانشگاه و مابقی از محل کمکهای مالی بنیاد۱۵ خرداد برای این کار در نظر گرفته شود.
 
طالبی خبرنگار خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی از زمان پذیرش دانشجوی خارجی و وضعیت استقلال مرکز تحقیقات نجوم و اخترفیزیک سوال کرد.
 
رئیس دانشگاه در پاسخ به سوال اول گفت: متولی ثبت نام دانشجویان خارجی شرکتهای مجوز داری هستند که به عنوان واسطه، بعد از بررسی وضعیت دانشگاه ، دانشجویان خارجی را به دانشگاه مقصد معرفی می کنند.
وی ابراز امیدواری کرد بعد از بازدید شرکت واسطه از دانشگاه طی روزهای آینده و در صورت اعلام موافقت، از اوایل نیم سال تحصیلی جذب دانشجوی خارجی انجام پذیرد.
 
دکتر زادشکویان در پاسخ به سوال دوم گفت: مرکز تحقیقات نجوم و اختر فیزیک، موجب آبروی شهر مراغه است و در گذشته در بین حدود ۳۰ مرکز تحقیقاتی، رتبه اول یا دوم را داشته است‌. با الحاق این مرکز به دانسگاه، بودجه این مرکز صفر شده است در حالی که در ردیف بودجه دانشگاه، ردیف مستقلی برای آن مرکز تعریف نشده است‌. وی در خصوص استقلال این مرکز  و جدایی آن از دانشگاه افزود:در صورت موافقت وزارت علوم، استقلال این مرکز را به رسمیت خواهیم شناخت و مشکلی با استقلال ان نداریم و در آینده می توانیم از ظرفیت آزاد شده تعداد اساتید، می توانیم اقدام به جذب عضو هیئت علمی کنیم‌.
 
دکتر زادشکویان در پاسخ به انتقاد خبرگزاری صدا و سیما از حرکت کند دانشگاه در دوره مدیریت جدید، گفت: در سال جاری با توجه به شعار سال، جلسات متعددی با قرارگاه خاتم و پارک علم و فناوری استان انجام گرفته است. وی برای ایجاد تحول در روند فعالیتهای دلنشگاه گفت:بازگشت از مرحله قبل به مرحله جدید به یک مرحله گذار نیاز دارد که این مرحله گذار نیازمند کار فرهنگی است. هرچند که مدیریت دانشگاه و شخص رئیس منتظر این مرحله نمانده و در حال فعالیت برای ارتقای دانشگاه هستیم. وی در این زمینه اضافه کرد: راه اندازی و تجهیز مرکز رشد در داخل داتشگاه و رساندن تعداد شرکتهای دانش بنیان به تعداد ۵۰ شرکتاز برنامه های توسعه ای دانشگاه است که در صورت نیل به این تعداد شرکت در مرکز رشد، امکان تاسیس پردیس علم و فناوری نیز وجود خواهد داشت.
وی هم چنین از مشارکت دانشگاه مراغه در بحث احیای دریاچه ارومیه و احیای مراتع سهند خبر داد و افزود: کمیته ای متشکل از ۱۱ نفر برای بحث احیای دریاچه ارومیه و کمیته ۶ نفره متشکل از متخصصین برای احیای مراتع سهند تشکیل شده است.
دکتر زادشکویان در پاسخ به سوال انتقادی خبرنگار پایگاه خبری صدای ماندگار در خصوص عدم  فعالیت بنیاد مراغه شناسی گفت: از فعالیتهای این بنیاد برای معرفی هر چه بیستر شهر مراغه به شدت استقبال می کنیم و اماده دریافت طرح های پژوهشی نخبگان و همشهریان برای فعال کردن این بنیاد هستیم.
  • نوشته شده
  • در چهارشنبه 16 شهريور 1401
  • تعداد بازدید 101
captcha refresh

اخبار

اطلاعیه ثبت نام از پذیرفته شدگان آزمون سراسری سال 1401 دانشگاه مراغه

1401/06/30

پیام ریاست دانشگاه مراغه به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

1401/06/29

پیام وزیر علوم به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید

1401/06/29

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه

1401/06/29

آگهی مناقصه عمومی

1401/06/28

انتخاب عضو هیات علمی دانشگاه مراغه بعنوان سرآمدعلمی کشور برای پنجمین سال متوالی

1401/06/22

در نشست خبری هیات رئیسه دانشگاه مراغه مطرح شد:
استقلال هیئت ممیزه دانشگاه مراغه از دانشگاه تبریز

1401/06/16

فراخوان طرح شهید احمدی روشن

1401/06/14

اطلاعیه ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون کارشناسی ارشد سال 1401

1401/06/09

همزمان با هفته دولت؛
دیدار اعضای هیئت رئیسه دانشگاه مراغه با ایثارگران وجانبازان دفاع مقدس

1401/06/08

اطلاعیه ثبت نام پذیرفته شدگان نهایی آزمون دکتری 1401

1401/06/06

پیام تبریک رئیس دانشگاه مراغه به مناسبت روز کارمند

1401/06/03

نمایندگان دانشگاه مراغه در المپیاد ورزشی دانشجویان سراسر کشور که به میزبانی دانشگاه تبریز ...

1401/04/25

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورای دانشگاه:
دانشگاه مراغه ، دانشگاه آینده دار است و با وجود اساتید نخبه و تلاشگر، در آینده خواهد درخشی ...

1401/04/20

افتتاح ساختمان دانشکده علوم پایه و کلنگ زنی خوابگاه دانشجویان متأهلین با حضور وزیر علوم در ...

1401/04/20

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1401/04/15

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه مراغه

1401/04/14

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه مراغه

1401/04/14

همایش روابط عمومی های مراغه، جلوه همدلی و هم افزایی

1401/04/12