تاریخ : دوشنبه 20 تير 1401
کد 1008

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورای دانشگاه:

دانشگاه مراغه ، دانشگاه آینده دار است و با وجود اساتید نخبه و تلاشگر، در آینده خواهد درخشید.

نشست شورای دانشگاه مراغه باحضور دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و هیات همراه، نماینده مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه، مسئولین شهری، خیرین، هیات رییسه، اساتید وکارکنان، نوزدهم تیرماه درسالن اوحدی دانشگاه مراغه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مراغه؛ دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن تبریک عید سعید قربان، یاد و خاطره شهدای جنگ و انقلاب اسلامی و شهدای مدافع سلامت را گرامی داشت و گفت: دانشگاه مراغه، آینده دار است و دانشگاهی است که درآینده در سپهر علم ایران و جهان، به دلیل وجود اساتید نخبه و تلاشگر همچون خورشیدی خواهد درخشید.


دکتر زلفی گل افزود: دراین دانشگاه، نخبگانی هستند که درکشورکم نظیرهستند. وی بعنوان نمونه با اشاره به کار ارزشمند و انتشار مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه مراغه در مجله نیچر از معتبرترین مجله های علمی جهان گفت: بسیاری از دانشگاه ها این ویژگی و امتیاز و چنین مقالاتی را ندارند.
وزیر علوم در ادامه عنوان کرد: برخی از اساتید این دانشگاه سه مقاله با ضریب تأثیر ۷۰ در نشریات معتبر بین‌المللی دارندکه نشان از آینده ی خوب این دانشگاه دارد و ما هم در وزارت علوم به احترام همین نخبگان نگاه ویژه به این دانشگاه داریم و در این راستا و دراولین اقدام دستورات لازم را مبنی بر استقلال هیات ممیزه دانشگاه را ابلاغ کردیم.
وزیر علوم این موضوع را هم مورد تأکید قرار دادکه دانشگاه مراغه هرم هیات علمی درخشان و با استعداد ویژه‌ای دارد که حاصل زحمات همه روسای این دانشگاه در گذشته و حال بوده است که در جذب اعضای هیات علمی این دانشگاه دقت لازم را داشته اند.
وی در ادامه با اشاره به موضوعات مطروحه در جلسه افزود: جهت حفظ انگیزه پژوهش دراساتیدی که به مرتبه استادی نائل می شوند، ۶۰ پایه تشویقی در ۱۲ مورد از جمله آموزشی، مرجعیت علمی، مفاخر علمی، فرهنگی پیش بینی کرده ایم.
وزیر علوم در پاسخ به درخواست مسئولان دانشگاه مراغه، طی تماس تلفنی با دکتر سید مصطفی سید هاشمی، معاون برنامه ریزی و اقتصادی ستاد اجرایی فرمان امام(ره)،هماهنگی های لازم را در خصوص احداث سرای دانشجویی برادران قول مساعد احداث این سرای دانشجویی را اخذ نمود.
وی تصریح کرد: با توجه به محدودیت و کمبود اعتبارات در دولت، اگر با استفاده از ظرفیت خیران شهرستان پروژه‌ای با هدف توسعه دانشگاه آغاز و ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد، این وزارتخانه ساخت مابقی پروژه را متعهد می‌شود.
دکتر زلفی گل  ضمن دستور به رییس سازمان امور دانشجویان گفت: توجه ویژه ای به سلف سرویس مکمل  دانشگاه مراغه داشته و در ردیف پروژه های ۵۰ درصدی قرار گیرد.
وزیر علوم همچنین در خصوص تأسیس پردیس علم و فناوری، بعد از توسعه مرکز رشد، مجوز تأسیس پردیس را در اولویت قرار خواهیم داد.
دکتر زلفی گل در ادامه به نواقص دانشگاه مراغه اشاره کرد و گفت: طراحی سرود برای دانشگاه، ایجاد سردرب، راه‌اندازی تالار افتخارات و تعیین تکلیف بورسیه‌ها را خواستار شد و خاطرنشان کرد: در راستای تحقق این موارد، وزارت علوم همکاری‌ لازم را خواهد داشت.
وزیر علوم اضافه کرد: در خصوص ارتباط صنعت و دانشگاه سامانه نظام ایده‌ها و نیازها را رونمایی کردیم تا تمام نیازهای صنایع دولتی و خصوصی را از طریق این سامانه با توجه به پتانسیل اساتید دانشگاهی مرتفع سازیم.

زلفی‌گل به طرح آمایش نیز اشاره کرد و افزود: توسعه دانشگاه مراغه متوقف نخواهد شد اما مجوز رشته‌های تحصیلات تکمیلی به رشته هایی صادر خواهد شد که پایان نامه ها و عناوین ارشد آنها در جهت رفع نیازهای ملی و محلی باشد.

دکتر محمد زادشکویان رییس دانشگاه مراغه در این نشست ضمن تبریک عید سعید قربان، این روز را روز ایثار و از جان گذشتگی توصیف نمود و ایثار را تنها راز جاودانگی اعمال انسان برشمرد.
.

رئیس دانشگاه مراغه  با ارائه گزارشی از عملکرد این دانشگاه، دانشگاه مراغه را دانشگاهی به وسعت یک شهر توصیف کرد و از برنامه های آتی دانشگاه در زمینه ورود به حوزه مسائل شهری خبر داد.
وی با برشمردن ویژگی های شهر مراغه در زمینه تاریخی، علمی، فرهنگی و جاذبه های طبیعی و معرفی دانشگاه مراغه به بیان دغدغه های پیشِ رو در توسعه این دانشگاه از جمله عدم اختصاص طرح های عمرانی جدید در سطح ملی برای این دانشگاه در سالهای آینده اشاره کرد و گفت: امیدواریم در آینده نزدیک، مجوز تأسیس ساختمان دانشکده علوم انسانی و آزمایشگاه مرکزی اخذ شود.
دکتر زادشکویان با بیان این که با تأسیس خوابگاه خواهران توسط بنیاد ۱۵ خرداد، مشکل اسکان دانشجویان دختر حداقل طی ده سال آتی مرتفع می شود افزود: علی رغم کمک های صندوق رفاه دانشجویان، همچنان در زمینه اسکان و سرای برادران با مشکلاتی روبرو هستیم و این سراها استیجاری می باشند.
وی به تجهیز کتابخانه مرکزی، سلف سرویس مکمل از محل اعتبارات صندوق رفاه دانشجویان و سوله ورزشی از محل درآمدهای اختصاصی اشاره کرده و خواستار حمایت بیشتر صندوق در این زمینه شد.
دکتر زادشکویان، در ادامه به برنامه های آتی دانشگاه اشاره کرده و تشکیل ایجاد دانشکده هنر با توجه به ظرفیت های موجود در شهر مراغه، اخذ مجوز جذب دانشجوی خارجی، توسعه ساختمان مرکز رشد واحدهای فناور در داخل سایت دانشگاه برای فارغ التحصیلان و پژوهشگران در جهت حمایت از شرکت های دانش بنیان، طراحی  و اجرای سر در دانشگاه، اخذ مجوز برای تأسیس دانشکده منابع طبیعی، ایجاد مرکز فسیل شناسی، راه اندازی تلوبیون دانشگاه، برگزاری کنگره شهدا، جانبازان و ایثارگران منتسب دانشگاه، تدفین شهدای گمنام، توسعه سراهای دانشحویی، تکمیل سالن سلف سرویس مکمل، ایجاد معاونت مستقل پژوهشی را از برنامه های آینده برای توسعه دانشگاه مراغه عنوان کرد و گفت: رشد چشم گیر بودجه دانشگاه در سال ۱۴۰۱ مایه خرسندی بوده که با تلاشهای دکتر علی علیزاده، نماینده مردم مراغه و عجب شیر مجلس شورای اسلامی محقق گردید.

 دکتر محمد مهدی زاده معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه در سخنان کوتاهی با اشاره به نامه ابلاغی وزارت عتف در فروردین سال گذشته مبنی بر ساماندهی مراکز آموزش عالی در راستای آمایش سرزمینی، به نامه دوم وزارت علوم اشاره کرد که براساس آن، توسعه دانشگاه مراغه به غیر از افزودن رشته محل های جدید در  دو دانشکده علوم پایه و فنی و مهندسی مجاز شمرده شده است.
وی با بیان دغدغه ها و نگرانی ها در این زمینه، از وزیر علوم درخواست کرد با توجه به وجود پتانسیلهای خوب علمی و پژوهشی در این دانشگاه، بحث آمایش یک بار برای همیشه در مورد دانشگاه مراغه کنار گذاشته شود.
 

آیت الله محمد تقی پور محمدی، نماینده مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری و  امام جمعه شهر مراغه، ضمن تبریک عید سعید قربان، این روز را روز عبودیت، تسلیم و بندگی دانست وبا اشاره به اینکه  پیامبراکرم(ص) به خاطر ارزش بالای علم آموزی در هنگام ورود به مسجد حضور در جمع مباحثه کنندگان علمی را به حضور در کنار عبادت کنندگان مقدم می داشت، افزود: دانشگاه قداست دارد و باید محل خداشناسی و در جهت ارتقای یقین باشد.
وی با توجه به وجود رصدخانه مراغه که جایگاه بین‌المللی دارد و در دنیا شناخته شده است از بابت جایگاه تاریخی این رصدخانه و عدم شناخت لازم آن در کشور ابراز تأسف نمود.
آیت الله پورمحمدی همچنین  با بیان این که در این شهر علمای بزرگی زیسته اند افزود: خوشبختانه به برکت انقلاب اسلامی وخون امام و شهدا، شهر مراغه به لحاظ علمی در مسیر توسعه قرار گرفته و آموزشکده کشاورزی امروز به یک دانشگاهی موثر تبدیل شده است، امید است با کمک ها و حمایت های وزارت علوم به آن جایگاه تاریخی نزدیکتر شود.


دکتر  مهدی اسرافیلی، رییس دانشکده علوم پایه و از اساتید نخبه علمی و برجسته شیمی کشور به بیان دغدغه های آموزشی و پژوهشی اساتید پرداخت وگفت: کم شدن تعداد دانشجویان، اهتمام بیشتر جهت بالا رفتن کیفیت و سطح دانش دانش آموزان طی دوران تحصیل، پایین بودن سرانه پژوهشی و کمبود امکانات پژوهشی را از جمله مشکلات پیش روی آموزش عالی عنوان کرد و مجوز  پذیرش دانشجوی دکتری در برخی از رشته‌ها از جمله شیمی، عمران، ژنتیک وبرخی رشته های دیگر را با توجه به ظرفیت های موجود در دانشگاه مراغه از وزیرعلوم خواستار شد.


حجت الاسلام و المسلمین احمد زمانی، رییس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه مراغه نیز در سخنانی کوتاه از وزیر محترم علوم  پیگیری و رسیدگی به درخواستهای مطرح شده را خواستار شد‌.


دکتر داود اسدیان، معاون استاندار و فرماندار شهرستان ویژه مراغه، در سخنانی به جایگاه ویژه این شهر در زمینه دیرینه شناسی اشاره کرده و افزود: برای این که منطقه مراغه، در زمینه فسیل شناسی به عنوان سایت علمی و پژوهشی باشد، نیاز به ایجاد رشته های جدید مانند زمین شناسی، فسیل شناسی و دیرینه شناسی است.
ایشان  بیان کرد: ایجاد رشته‌های مرتبط با زمین‌شناسی و دیرینه‌شناسی در دانشگاه‌های مراغه و ازسرگیری فعالیت عمرانی در مرکز تحقیقات دیرینه‌شناسی کشور در ردیف درخواست های محلی از مسئولان کشوری قرار دارد.
دکتر اسدیان به همایش دیرینه‌شناسی که ماه گذشته در مراغه برگزار شد، اشاره و اضافه کرد: ایجاد ژئوپارک ملی و بین‌المللی در مراغه به عنوان یکی از نتایج میزبانی از این همایش ملی دنبال می‌شود و برای تحقق آن در گام نخست ۳۶ ژئوسایت شناسایی شده است اما در کنار سایر فعالیت‌ها، پژوهش‌های زمین‌شناسی و راه‌اندازی مرکز تحقیقات فسیل‌شناسی در دانشگاه مراغه نیز ضروری است
وی ادامه داد: منطقه فسیلی مراغه به اذعان کارشناسان جزو پنج منطقه پر اهمیت دارای فسیل‌های مهره‌داران در سطح جهان به شمار می‌رود و از نظر ذخیرگاه دیرینه‌شناسی و مطالعه جغرافیای دیرینه صفحه «اوراسیا» دارای اهمیت ویژه‌ای است تا جایی که با کاوش و استخراج جدید نمونه‌های موجود در سایت مراغه، می‌توان به معرفی بیش از پیش ظرفیت‌های جهانی رسید.
فرماندار شهرستان مراغه به اهمیت جهانی رصدخانه مراغه نیز اشاره و بیان کرد: روزگاری کتابخانه مراغه بالغ بر ۴۰۰ هزار جلد کتاب داشت که در نوع خود بی‌نظیر بود و با توجه به‌ اینکه این شهر جزو ۱۰ شهر دارای بافت تاریخی کشور است، باید در این مسیر احیای جایگاه علمی آن حرکت شود.
 

در این برنامه تابلوی نفیس خوشنویسی اثر هنرمند جوان و دانشگاهی امیر دانش از طرف شورای دانشگاه به وزیر علوم اهداشد.همچنین با اهدای لوح تقدیر از اساتید افتخار آفرین در رشد علمی کشور و کسب عنوان دانشمندان برتر جهان و پژوهشگران برجسته  دانشگاه آقایان دکتر اسرافیلی، دکتر محمودی، دکتر رستم نیا، دکتر اکبرپور، دکتر مرادپور، دکتر کاکائی، دکتر مهدوی نیا، دکتر ایرانی فام  دکتر نامی و دکتر مالکی شهرکی توسط وزیر علوم تجلیل شد.
  • نوشته شده
  • در دوشنبه 20 تير 1401
  • تعداد بازدید 193
captcha refresh

اخبار

نمایندگان دانشگاه مراغه در المپیاد ورزشی دانشجویان سراسر کشور که به میزبانی دانشگاه تبریز ...

1401/04/25

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نشست شورای دانشگاه:
دانشگاه مراغه ، دانشگاه آینده دار است و با وجود اساتید نخبه و تلاشگر، در آینده خواهد درخشی ...

1401/04/20

افتتاح ساختمان دانشکده علوم پایه و کلنگ زنی خوابگاه دانشجویان متأهلین با حضور وزیر علوم در ...

1401/04/20

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده علوم پایه دانشگاه مراغه

1401/04/15

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه مراغه

1401/04/14

ارتقای مرتبه علمی عضو هیأت علمی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه مراغه

1401/04/14

همایش روابط عمومی های مراغه، جلوه همدلی و هم افزایی

1401/04/12

عضو هیات علمی دانشگاه مراغه، شیمیدان برجسته کشور شد

1401/04/05

اطلاعیه زمانبندی حضور دانشجویان مقطع کارشناسی ورودی 1400 متقاضی خوابگاه

1401/03/29

سخنرانی علمی پروفسورLima Pedro Miguel از دانشگاه Lisbon کشور پرتغال در زمینه علوم ریاضی و ...

1401/03/28

سامانه مهمانی و انتقال دانشجویان شاهد و ایثارگر

1401/03/24

انتشار رتبه‌بندی تایمز کشورهای آسیایی ۲۰۲۲

1401/03/24

ارتقای مرتبه علمی اعضای هیأت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه

1401/03/22

انتصاب مدیر تحصیلات تکمیلی دانشگاه مراغه

1401/03/18

انتصاب رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه مراغه

1401/03/18

انتصاب عضو هیات علمی به سمت مدیر برنامه ریزی فرهنگی و اجتماعی دانشگاه مراغه

1401/03/17

جلسه نمایندگان شوراهای صنفی اعضای هیئت علمی استان آذربایجان شرقی با وزیر عتف

1401/03/10